Do góry
facebook

Jeden z elementów kampanii promującej markę Kurpiowskie Specjały.

czytaj dalej »

18 października w Dylewie po raz drugi odbyło się tradycyjne kurpiowskie kiszenie kapusty na zimę. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądał na Kurpiach ten proces.

czytaj dalej »

Wiedzieliście, że Kurpiowskie Specjały możecie spotkać nie tylko w sklepach, ale także podczas targów śniadaniowych?

12 czerwca spotkaliśmy się z miłośnikami naszych wędlin podczas eventu na warszawskim Mokotowie. Było tak miło, że postanowiliśmy odwiedzić to miejsce raz jeszcze – 26 czerwca.

 

czytaj dalej »

Uroczystość ta, każdego roku, ściąga do Kadzidła, miejscowości na Kurpiach, tysiące osób. Uroczystość odbywa się w kilku punktach miasta, zgodnie z przebiegiem tradycyjnego wesela. W jej trakcie uczestnicy oraz widzowie stają się gośćmi weselnymi, mogą skosztować potraw regionalnych, posłuchać folkowej muzyki oraz zatańczyć z autentyczną parą młodą. Wydarzeniu towarzyszą kiermasze i pokazy rękodzieła ludowego, przejazdy furmankami, barwne orszaki ślubne, zabawy ludowe i inne atrakcje. Tegoroczne Wesele Kurpiowskie odbyło się po raz dwudziesty drugi. Tym razem zabrakło prawdziwych nowożeńców. W ich role, w dniu 19 czerwca, wcielili się Eliza Cichoń i Grzegorz Grad, członkowie Zespołu Kurpianka. Poradzili sobie znakomicie – pięknie wyglądali i z gracją się prezentowali licznie zgromadzonej publiczności podczas weselnych obrzędów. Wybór do ślubu, błogosławieństwo i weselny korowód ulicami Kadzidła zachwyciły miłośników kurpiowskiej tradycji.

czytaj dalej »

Pampuchy lub pępuchy to kurpiowskie placki drożdżowe, smażone na patelni. Zajadano się nimi zwłaszcza podczas Zapustów – polskiego karnawału. Z łatwością przygotujesz je w swoim domu.

 

czytaj dalej »

Już próbowałeś? Fafernuchy tradycyjnie pieczone są na Nowy Rok. Zwyczaj ich wypiekania pochodzi z kurpiowskiej Puszczy Białej. Wypróbuj ten przepis w swoim domu.

 

czytaj dalej »

Naszym czasom nieodłącznie towarzyszy postęp: rozwój technologii i upraszczanie wielu czynności tak, aby życie było łatwiejsze. Z tego względu wiele zawodów, które były powszechne jeszcze 50 czy 30 lat temu, obecnie odchodzi do skansenu. Mamy świadomość, że jest to proces, którego nie damy rady zatrzymać – ponieważ taka jest kolej rzeczy. Jednakże są tacy ludzie, którzy pragną przybliżać tradycyjne zawody i metody przyrządzania potraw współczesnym pokoleniom. Wzorem działania, na rzecz ocalenia pamięci o kurpiowskiej tradycji, jest Pani Czesława Kaczyńska – prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, która co roku organizuje warsztaty etnograficzne Ginące Zawody. W tym roku, na początku czerwca, odbyły się one już 16 raz! Jak zawsze do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle zaproszeni są wszyscy, a w szczególności dzieci i młodzież. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Robźëm masło, faférnuchy, pśecëm chlébek, jϊ pëmpuchy”, a podczas warsztatów prezentowane były takie dziedziny jak: kuchnia regionalna – w tym pieczenie chleba, robienie masła i smażenie kurpiowskich placków – pampuchów, pieczenie fafernuchów, wycinankarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, wykonywanie kwiatów, zdobienie pisanek, obróbka lnu, lepienie byśków i nowolatek, kowalstwo, rzeźbiarstwo, tkactwo, hafciarstwo oraz koronkarstwo.

czytaj dalej »

W maju do smacznej rodziny Kurpiowskich Specjałów dołączył na stałe zupełnie nowy produkt, który już podbija serca i podniebienia miłośników kurpiowskiej kuchni oraz tych, którzy dopiero ją poznają. Rejbak Kurpiowskie Specjały, czyli tradycyjna babka ziemniaczana z dodatkiem wędzonki, jest gotowy do spożycia, jednak najlepiej smakuje po podgrzaniu.

czytaj dalej »

Wiemy, jak ważne jest kultywowanie tradycji. Kurpiowszczyzna jest przykładem tego, że stare obrzędy wciąż mają moc. Przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie to nieodzowny element naszego dziedzictwa. Jest to także gwarant tego, że kolejne pokolenia będą mogły rozumieć i docenić  proste życie przodków.  W wielu przypadkach tradycje naszych dziadków są godne podziwu – mają one swoją historię i uważamy, że warto je kultywować.  Ich przykładem są obrzędy świąteczne, które są spuścizną wielu pokoleń i umacniane przetrwały do dziś. Aby na własnej skórze poczuć ducha czasu wybraliśmy się do Muzeum dla Dzieci i  Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie aby dowiedzieć się jak powstają palmy wielkanocne – tak bardzo kojarzone z Kurpiami.

czytaj dalej »

Miejscowość Łyse na Kurpiach, w Niedziele Palmową, to z całą pewnością najbarwniejsze miejsce w Polsce – niezależnie od pogody. Wszystko to za sprawą tradycyjnych obchodów uroczystości kościelnych, jaką jest procesja z palmami, które ściągają tysiące wiernych z całej Polski. Trzeba przyznać, że najstarsze i najbardziej znane obchody tego święta mają miejsce właśnie w tej miejscowości, którą mieliśmy przyjemność odwiedzić.

czytaj dalej »

Przygotowanie zalewy, sznurowanie, wędzenie i studzenie. Pyszny smak i aromat Kurpiowskie Specjały zawdzięczają nie tylko najwyższej jakości mięsa, z którego je wytwarzamy, ale także tradycyjnym metodom produkcji. Zobacz, jak powstają najlepsze wędliny.

czytaj dalej »

Mamy dla Państwa doskonałą wiadomość. Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Celiakię oficjalnie przyznało Kurpiowskim Specjałom – Szynka, Schab, Baleron, Boczek, Kiełbasa, Szynkowa – licencję na znak przekreślonego kłosa. Oznacza to, że produkty te są bezpieczne dla osób nie tolerujących glutenu i mogą być przez nie spożywane.

czytaj dalej »

Linia produktów Kurpiowskie Specjały wzięła udział w prestiżowym konkursie organizowanym przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolniczo-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki nie zaskoczyły nas lecz bardzo ucieszyły.

czytaj dalej »

W celu świadczenia usług najwyższej jakości nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Pozwalają one na dostosowanie treści do Państwa indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej szczegółów na temat cookies w naszej Polityce Prywatności.