Do góry
facebook

Naszym czasom nieodłącznie towarzyszy postęp: rozwój technologii i upraszczanie wielu czynności tak, aby życie było łatwiejsze. Z tego względu wiele zawodów, które były powszechne jeszcze 50 czy 30 lat temu, obecnie odchodzi do skansenu. Mamy świadomość, że jest to proces, którego nie damy rady zatrzymać – ponieważ taka jest kolej rzeczy. Jednakże są tacy ludzie, którzy pragną przybliżać tradycyjne zawody i metody przyrządzania potraw współczesnym pokoleniom. Wzorem działania, na rzecz ocalenia pamięci o kurpiowskiej tradycji, jest Pani Czesława Kaczyńska – prezes Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, która co roku organizuje warsztaty etnograficzne Ginące Zawody. W tym roku, na początku czerwca, odbyły się one już 16 raz! Jak zawsze do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle zaproszeni są wszyscy, a w szczególności dzieci i młodzież. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Robźëm masło, faférnuchy, pśecëm chlébek, jϊ pëmpuchy”, a podczas warsztatów prezentowane były takie dziedziny jak: kuchnia regionalna – w tym pieczenie chleba, robienie masła i smażenie kurpiowskich placków – pampuchów, pieczenie fafernuchów, wycinankarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, wykonywanie kwiatów, zdobienie pisanek, obróbka lnu, lepienie byśków i nowolatek, kowalstwo, rzeźbiarstwo, tkactwo, hafciarstwo oraz koronkarstwo.

czytaj dalej »

Miejscowość Łyse na Kurpiach, w Niedziele Palmową, to z całą pewnością najbarwniejsze miejsce w Polsce – niezależnie od pogody. Wszystko to za sprawą tradycyjnych obchodów uroczystości kościelnych, jaką jest procesja z palmami, które ściągają tysiące wiernych z całej Polski. Trzeba przyznać, że najstarsze i najbardziej znane obchody tego święta mają miejsce właśnie w tej miejscowości, którą mieliśmy przyjemność odwiedzić.

czytaj dalej »

W celu świadczenia usług najwyższej jakości nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Pozwalają one na dostosowanie treści do Państwa indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej szczegółów na temat cookies w naszej Polityce Prywatności.