Do góry
facebook

Wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Wiemy, jak ważne jest kultywowanie tradycji. Kurpiowszczyzna jest przykładem tego, że stare obrzędy wciąż mają moc. Przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie to nieodzowny element naszego dziedzictwa. Jest to także gwarant tego, że kolejne pokolenia będą mogły rozumieć i docenić  proste życie przodków.  W wielu przypadkach tradycje naszych dziadków są godne podziwu – mają one swoją historię i uważamy, że warto je kultywować.  Ich przykładem są obrzędy świąteczne, które są spuścizną wielu pokoleń i umacniane przetrwały do dziś. Aby na własnej skórze poczuć ducha czasu wybraliśmy się do Muzeum dla Dzieci i  Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie aby dowiedzieć się jak powstają palmy wielkanocne – tak bardzo kojarzone z Kurpiami.

Żeby poznać bliżej tradycje i kulturę kurpiowszczyzny, nie trzeba wyjeżdżać daleko z miasta. Przykładem jest Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które na powierzchni ponad 850 m² zgromadzono tysiące eksponatów: strojów, obrazów, rzeźb, świątecznych dekoracji i rekwizytów.  „Czas świętowania w kulturach Polski i Europy” to największa i najważniejsza wystawa w przeszło 125-letniej historii Muzeum. Aranżacja jest barwną wielogłosową opowieścią ukazującą rytuały, obyczaje oraz akcesoria świąteczne różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce. Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii podkreślają oryginalne podejście do tradycji ludowej, w którym rekwizyt, kolor i symbol są nie tylko tłem, oprawą, lecz także treścią kultury czasu świętowania. Wszystko to sprawia, że „Czas świętowania” jest jedną z najważniejszych wystaw poświęconych polskiemu i europejskiemu dziedzictwu kultur ludowych i zarazem ważnym głosem w dyskusji nad rolą etnograficznego dziedzictwa kultur. Na wystawie znajdziemy m.in. opisywane przez nas kurpiowskie palmy pisanki oraz wycinanki – bez ruszania się z miasta (tu akurat Warszawy) możemy dotknąć tradycji i historii często już zapominanej. Oczywiście zachęcamy do wyjazdów na kurpiowszczyznę i kontakt z tamtejszymi śladami historii, unikatowymi smakami oraz ludźmi, którzy chętnie opowiedzą „jak to było kiedyś”.

W ramach naszej wizyty podłączyliśmy się do grupy najmłodszych zwiedzających – byliśmy wraz z pierwszoklasistami ze szkoły Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kolumba w Warszawie! Młodzi i ciekawi zwiedzający chętnie wysłuchali wstępu i obejrzeli przygotowane eksponaty Największą gratką były warsztaty prowadzone przez Panią Iwonę Piaskowską , która przeprowadziła je przez dość żmudny ale kreatywny proces powstawiania palem wielkanocnych. Dzieci tworzyły trzy rodzaje kwiatków, które stanowiły elementy składanej plamy. Wycinanie, składanie, klejenie – zajęcia pozornie proste ale jednak do osiągniecia zadowalającego efekty trzeba trochę praktyki i zdolności manualnych. Szczerze przyznamy, że jak na pierwszą palmę wielkanocną, to poszło im naprawdę świetnie! Wierzymy, że jeśli dzieci poradziły sobie z tym zdaniem, wy również będziecie mogli stworzyć taką palmę w swoich domach. Ale na prawdziwy pokaz kunsztu tego rękodzieła trzeba wybrać się Niedzielę Palmową do Łysych – tamtejsze palmy osiągają 20 metrów długości! Zachęcamy do obejrzenia naszej foto relację z wizyty w  Muzeum dla Dzieci i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. jak również zapraszamy obcowania kurpiowską tradycją i kulturą, która ma wielowiekową historię ludzi, którzy na kartach historii zapisali się jako lud odważny i waleczny, otwarty i gościnny.

źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum dla Dzieci

Autor: Redakcja Kurpiowskie Specjały

 

W celu świadczenia usług najwyższej jakości nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Pozwalają one na dostosowanie treści do Państwa indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej szczegółów na temat cookies w naszej Polityce Prywatności.