Do góry
facebook

Wielkanoc

Kurpiowskie Pisanki

Więcej

Kurpiowskie Pisanki

Od dawien dawna, podczas Wielkiego Tygodnia, w chwilach wolnych od prac gospodarczych i przygotowań do świąt wielkanocnych, kobiety zajmowały się zdobieniem jajek. W tym regionie pisanek nie wolno było święcić, służyły one jako ozdoba stołu lub podarek. Podczas świątecznych wizyt dzieci dostawały pisanki od swoich rodziców chrzestnych. Dziewczęta darowując chłopcom pisanki, mogły w ten sposób wyrazić swoją do nich sympatię. Im więcej podarowanych jaj – tym silniejsze uczucie.


Jeśli chodzi o tradycyjne techniki zdobienia pisanek, na Kurpiowszczyźnie występuje ich kilka. Najstarsza z nich to barwienie jaj na jeden kolor. Najczęściej używano ciemnych barwników, dlatego tak zdobione pisanki nazywano „krukami”. Barwniki, których używano, były pochodzenia naturalnego. Stosowano do tych celów, między innymi: korę jabłoni, dębu i olchy, pędy młodego żyta i suszone liście maliny.

Od techniki batikowej zdobienia jaj pochodzi sama nazwa „pisanki”. Roztopionym woskiem „pisze się” po powierzchni jajka wzory – linie, kreski, łezki, barwi jajko w roztworze, a następnie usuwa wosk, który chroni ornament przed zabarwieniem. W taki sposób, powtarzając ten proces i wykorzystując różne barwniki, można wykonać nawet kilkukolorową pisankę. Do tworzenia tego rodzaju pisanek używa się specjalnego lejka do wosku, szpilek, gwoździ, słomek, patyków.Najbardziej popularne ornamenty zyskały swoje nazwy, jak wiatraczki, krzyżyki, gwiazdki, pazurki, jodełka czy słoneczka.

Oklejanki to technika najbardziej popularna na Kurpiach Białych. Polega na oklejaniu jajek rdzeniem sitowia i kolorowymi włóczkami, ułożonymi w misterne wzory. Sitowie zbiera się w październiku, listopadzie, jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Frywolitki to najtrudniejsze do wykonania i jedne z piękniejszych, wyjątkowo misterne koronki. Wykonywane są za pomocą specjalnych czółenek, z bawełnianych nici. Jajka oplecione taką koronką, najczęściej białą, są piękną i cenną ozdobą.

Pisanki skrobane powstały najpóźniej. Na jednolicie zabarwionym jajku wyskrobuje się ostrym narzędziem wzory. Ta technika zyskała największą popularność wśród mężczyzn.

W celu świadczenia usług najwyższej jakości nasza witryna wykorzystuje pliki cookies. Pozwalają one na dostosowanie treści do Państwa indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej szczegółów na temat cookies w naszej Polityce Prywatności.